Ringkøbing har alle dage tiltrukket besøgende fra nær og fjern. Engang kom de for at handle på markedspladsen. I dag kommer de for at opleve atmosfæren i de historiske gader. Området har været beboet siden oldtiden, men byens historie tager rigtig fart, da byen opnår købstadsrettigheder i 1443.
På Ringkøbing Museum kommer du tæt på 12.000 års vestjysk kulturhistorie. Og som det eneste sted i verden kan du her se en udstilling om polarforsker Mylius-Erichsen og Danmarks Ekspeditionen til Nordøstgrønland i 1906-1908.
Ringkøbing Museum arrangerer også guidede byvandringer.
Mange af de smukke bygninger i Ringkøbing by er beskrevet og indtegnet på et kort, som fås på turistbureauet. Så kan byen opleves og atmosfæren sanses i lige det tempo, du har lyst til.
| Specialbutikker: Fødevarebutikker har længere åbent. | |
Nyhed:
Nu åbent om lørdagen til kl. 14.00.
Enkelte butikker åbner kl. 10.00